top of page

Hur tusan hamnade vi här, Milos?

Uppdaterat: 6 okt. 2021

Om filmprojektet, det nya Bajen och rekordderbyt

Längesen jag bloggade nu, men just nu är livet fullmatat. Förutom jobbet med Gröna Linjen, som jag återkommer till, har jag en projektanställning som samordnare på Mind (som bland annat driver Självmordslinjen) samt är i slutfasen på en digital utställning vid namn Mormor, Kriget och Kärleken som jag har pysslat med när tid funnits under en längre tid (om du är nyfiken så har det projektet en egen Facebooksida). Och pysslar jag inte med något av ovanstående våndas jag över vad som händer i vår klubb. Hursomhelst så fick jag i alla fall en liten lucka att blogga och tänkte ta den till att uppdatera er om projektets fortgång, men också skriva av mig lite om Bajen. Gröna Linjen befinner sig just nu i Göteborg, där den ligger i händerna hos den Guldbaggebelönade klipparen Erika Gonzales. Erika håller på att färdigställa piloten som sen ska skickas in i hopp om att vi ska landa i ett stöd som gör att vi kan genomföra Gröna Linjen på det sätt vi önskar. Vi vet att vi har lagt ribban högt och just nu ser vi ut att gå lite back ekonomiskt på piloten, därför håller vi alla tummar för att vi ska få ett större ekonomiskt stöd. Det är där det avgörs hur högt vi ska sikta med filmen. Vi är trygga med att vi gör något bra och vårt mål är att skapa en kultfilm, men självklart är det svårt att genomföra ett sånt här stort projekt på ideell basis. Därför är även det löpande stöd vi får in från er så enormt viktigt. För det hjälper oss att kunna planera arbetet på sikt. I skrivande stund får vi med er hjälp in 1 640 kronor varje månad. Vill du hjälpa oss att ro detta i hamn så är varje 50-lapp vi får in i månaden guld värd. Stödjer oss månadsvis gör du här! Just nu tillåter inte ekonomin så mycket jobb som vi hade önskat, vi måste ju försörja oss, men en del är vi ute på fältet och filmar, men det stora filmarbetet är planerat till nästa sommar. Lite annat kul kring projektet är att vi snart kommer släppa lite merchprodukter, som vi hoppas att ni kommer gilla. Allt överskott från det kommer självklart gå rätt in i projektet och vi kommer snart uppdatera er om det.

 

Livet som bajare är ganska tufft just nu. Både herrarna och damerna har det lite tungt, men när det kanske är mer väntat för damerna känns det som att vi på herrsidan har gått in i en negativ spiral sedan cupguldet, med undantag för det fina Europaäventyret. Precis som jag tidigare skrivit tyckte jag det var väldigt märkligt att låta Billborn lämna efter att vi tagit vår första cuptitel. Jag hoppades trots detta att Milos skulle vara rätt man för uppdraget och till en början kändes det lovande, men för mig är det väldigt oroväckande när trenden för en helt ny tränare så snabbt är dalande och som supporter känner jag mig inte lika trygg i det som just nu byggs upp. Det känns svajigt och utan en tydlig idé (vad är ens vår spelidé nu?). Spelare åker in och ut i startelvan, de sågas av vår egen tränare i media och det verkar inte spela någon roll hur de har levererat i matchen före. Hur Amoo och även Swedberg (kredd till Milos för att han plockade upp Swedberg dock) får starta på bänken oftare än från start är en stor gåta för mig. Jag har respekt för att Milos kan mer om både fotboll och truppen än vad jag själv kan, men jag ser ju att andra med koll delar samma oro. Matko kanske kan bli något på sikt, men hur han i nuläget oavsett position kan gå före både Amoo och "Simba" Swedberg kan jag inte med den bästa viljan i världen förstå. En effekt av omkastningarna tycks vara att många spelare underpresterar. Jeppe är en skugga av sitt forna jag och Björn ser inte alls ut som den fältherre vi är vana vid. Men ur ett psykologiskt perspektiv är det ändå inte så konstigt. Vem gör ett bättre jobb när man inte känner förtroende från sin chef (Jeppe blev ju till och med av med kaptensbindeln) och när man vet att man riskerar att sågas i media om man misslyckas? Eller om man får kramp(!), vilket var fallet för Aziz. Vårt anfallsspel är närmast obefintligt och det känns inte som att spelarna har vare sig kul eller tror på det här längre. Det är väl egentligen bara Bojanic och Rodic (och även den nu skadade Jeahze, men han kändes på gång tidigare) som har lyft sig under Milos, men de har också fått mer förtroende. Spelarna har ju heller inte missat nyheterna om att en utrensning i truppen är på gång och vem levererar under så otrygga förhållanden? Senast såg ju till och med Gurra, som alltid har en hög lägstanivå, ut som att han var skraj för att göra misstag. Vi behöver ju inte snacka mer om det uteblivna bytet som orsakade ett baklängesmål mot Peking, men det var ändå en situation som inte stärkte aktierna för vår nya tränare. Jag hoppas att det finns en masterplan bakom detta och att Milos, Jesper Jansson och övriga lyckas få styr på detta, men när det gäller uppdraget att ta en Europaplats talar allt för ett stort misslyckande och just nu ser jag bara en spelartrupp helt i avsaknad av självförtroende. I nuläget känns det som att det är viktigare att sälja spelare så dyrt som möjligt istället för att prestera på plan. Åtminstone är det den känsla jag som supporter har (och jag vet att det är många som känner samma sak). Jag har egentligen bara en fråga till Jesper Jansson och Milos Milojevic: Hur tusan hamnade vi här?

 

Om det känns oroligt för själva fotbollen är känslan den motsatta när det handlar om supporterkulturen. Det känns som vi varje år tar sjumilakliv mot något större och bättre. På söndag är det rekordderby mot Gnaget och redan nu har nära 13 500 biljetter köpts. Makalöst att det återigen är vår klubbs supportrar som ser till att slå alla möjliga rekord. Bajen har verkligen blivit ett med samhället på Söder och i Söderort, och känns det inte som att den känslan stärkts ännu mer sen Djurgårn började göra anspråk på våra platser? Se till att inte missa denna historiska söndag, den känns som startskottet på en ny resa för damfotbollen. Nu väntar vi bara på att Hammarby Fotbolll ska ändra urlen till biljettsidan så att det inte står hammarbyherr när man ska köpa biljett till damerna. Hursomhelst är det på den här adressen du köper plåtar: https://hammarbyherr.ebiljett.nu/Tickets/Choose/361?S=0 .

 

Till sist vill jag önska ett snabbt tillfrisknande till Jon Gudni Fjoluson, som blir borta i nio månader.

 

Ps. Du har väl inte missat att svara på vår Bajenenkät? Gör det här!

1 213 visningar2 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
PA Högberg
PA Högberg
Oct 05, 2021

Vi hamnade här för att man tog ett förhastat beslut när man inte väntade till efter säsong med petningen av Billborn, om nu planen var att förnya tränarskapet.

Det är helt enkelt mer och mer uppenbart att Milos är en sämre tränare kunskapsmässigt som inte förstår det grundsystem som Billborn på styrelsens uppdrag införde. Detta är ett generalknas, vilket Milos vevande vid sidlinjen och gnäll på spelare inte kan måla över..

Han är helt enkelt för okunnig och orutinerad.. Sedan får han vara hur "internationell" han vill i sitt sätt som tränare.

Det gör ont att se hur våra spelare uppenbarligen inte vet vad de ska göra längre, och detta måste ju bero på något fel i tränarskapet i grunden.


Like
Andreas Bjunér
Andreas Bjunér
Oct 05, 2021
Replying to

Håller helt med!

Like
bottom of page